ترفندهای کاربردی

نرم‌افزارهای ارتباط از راه دور (ریموت) به نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که شما را قادر می‌سازند به کامپیوتر یا موبایل دیگری دسترسی داشته باشید. این دسترسی از دستگاهی که هم‌اکنون با آن به اینترنت اتصال دارید انجام می‌شود. یکی از بهترین نرم افزارها در این زمینه AnyDesk است که امکان برقراری ارتباط از راه دور را بین دو کامپیوتر برقرار می‌سازد. در این مقاله به ۵ ترفند کاربردی برای استفاده از AnyDesk می‌پردازیم.

۱. راه‌اندازی مجدد ارتباط از راه دور

برخی اوقات یک اتصال از راه دور به کامپیوتر دیگر به خوبی کار نمی‌کند؛ در بعضی از مواقع ماوس شما از کار می‌افتد یا ارتباط شما و وسیله‌ای که از راه دور کنترل می‌کنید دچار مشکل می‌شود. در این مواقع شما می‌توانید ارتباط را قطع کرده و با تعامل با کاربر مقابل ارتباط را راه‌اندازی مجدد کنید. بنابراین ارتباط فعلی‌تان قطع می‌شود و برقراری آن بدون کمک یک کاربر دیگر امکان‌پذیر نیست. با AnyDesk شما می‌توانید این کار را بدون قطع ارتباط فعلی انجام دهید. کافی است برای این کار به بخش Actions (منویی با نماد flash) بروید و روی دکمه «Restart remote machine» کلیک کنید.

۲. بهینه کردن تصویر دریافتی از کامپیوتر ریموت

اگر بنا باشد ساعت‌ها روی یک کامپیوتر به صورت ریموت کار کنید، شاید بخواهید تصویر و نمایی که از آن رایانه دریافت و مشاهده می‌کنید را بر حسب نیازتان سفارشی کنید. AnyDesk تنظیمات بصری متعددی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا به کمک آن‌ها دیگر احساس نکنید به صورت ریموت به یک سیستم دیگر وصل هستید و به این طریق حس و حال کار کردن با یک سیستم ریموت، بدل به حس و حال کار کردن با یک سیستم فیزیکی واقعی خواهد شد. در بخش تنظیمات «Display» شما به گزینه‌های مربوط به این امر دسترسی دارید و مواردی مانند آنچه در زیر آمده است در اختیارتان قرار گرفته:

  • Original size: در این حالت تضمین می‌شود که شما تصویر کامپیوتر ریموت را با وضوح و رزولوشن واقعی آن و بدون هیچ کم و کاستی دریافت و مشاهده می‌کنید و تغییری در این موارد اعمال نشده است. گفتنی است که اگر رزولوشن نمایشگر کامپیوتر ریموت بزرگتر از پنجره AnyDesk در کامپیوتر شما باشد باید با اسکرول کردن بخش‌های مختلف صفحه آن را ببینید و کار خود را به پیش ببرید؛ هر چند که با حرکت دادن ماوس در جهت‌های مختلف فرایند اسکرول به صورت خودکار انجام می‌پذیرد.
  • Strech: تصویر دریافتی از کامپیوتر ریموت با ابعاد پنجره AnyDesk روی نمایشگر شما مطابقت داده شده و دیگر نیازی به اسکرول کردن برای دیدن بخش‌های مختلف صفحه نمایش در صورتی که رزولوشن کامپیوتر ریموت بالاتر باشد نیست.
  • Shrink: با این گزینه اگر تصویر دریافتی از کامپیوتر ریموت بزرگتر از نمایشگر شما باشد، این تصویر مانند حالت Strech با ابعاد مانیتورتان مطابقت داده خواهد شد، ولی اگر از آن کوچک‌تر باشد AnyDesk‌ تغییری اعمال نمی‌کند و بزرگنمایی روی تصویر سیستم ریموت اعمال نمی‌شود.
  • Start new sessions in fullscreen mode: در هر ارتباط از راه دور به محض برقراری ارتباط، کل نمایشگرتان با تصویر مرتبط به سیستمی که به آن ریموت شده‌اید پر خواهد شد (به صورت تمام صفحه). اگر نیازی نداشته باشید که بین برنامه‌های مختلف کامپیوتر خود جابه‌جا شوید و تمایل به تمرکز کامل روی سیستم ریموت داشته باشید، بی‌شک این گزینه بهترین تنظیم ممکن برای شما خواهد بود.

anydesk

۳. نمایش اشاره‌گر ماوس کامپیوتر ریموت به صورت جداگانه

اگر در حین ارتباط از راه دور در سمت مقابل کاربری باشد که بخواهد با حرکت دادن ماوس چیزی را به ما نشان دهند، به صورت پیش‌فرض نمی‌توانیم اشاره‌گر ماوس او را ببینیم. بنابراین برای مشاهده اشاره‌گر ماوس کامپیوتر ریموت باید آن را فعال کنیم. به این منظور کافی است روی منوی Display کلیک و در بخش Visual Helpers گزینه Show remote cursor را انتخاب کنید. در این حالت علاوه بر اشاره‌گر کامپیوتر خودتان ماوس کاربری که در سمت سیستم ریموت حضور دارد را هم می‌بینید.

۴. جابه‌جایی جهت ارتباط ریموت

در یک ارتباط از راه دور معمول، شما به سیستم مشتری خود وصل می‌شوید تا دسکتاپ وی را مشاهده و سپس مواردی که می‌خواهید را روی کامپیوتر او انجام دهید. اما اگر در چنین ارتباطی بخواهید به یکباره و آنهم به هر دلیلی جای شما با طرف مقابل عوض و وی به کامپیوترتان ریموت شود چه باید کرد؟ در AnyDesk انتخاب گزینه‌ی Switch sides از منوی Actions به راحتی اینکار را امکان‌پذیر می‌کند.

anydesk

۵. دسترسی ریموت بدون نیاز به حضور کاربر در طرف مقابل

برخی اوقات شما می‌خواهید بدون حضور مشتری در سمت مقابل و دریافت تائید او، کامپیوترش را از راه دور کنترل کنید. به این منظور کافی است در تب Security تنظیمات AnyDesk یک پسورد تعریف کنید. به این ترتیب از این پس برای برقراری ارتباط ریموت نیازی به حضور یک فرد دیگر در سمت مقابل نخواهد بود.

anydesk